Historia Papieru

Odkrycie papieru datuje się na 105 rok naszej ery, kiedy chiński kancelista Cai Lun stworzył ze szmat jedwabnych, konopi i sieci rybackich lekki i tani materiał – był nim właśnie pierwszy papier. Chińczyk eksperymentował w poszukiwaniu materiału, na którym można by utrwalić pismo. Przed wykryciem papieru posługiwano się papirusem i pergaminem. Warto wymienić również tapę, amalt oraz huun.  

 

Poprzednicy papieru: 

Papirus 

Egipski wynalazek pochodzenia roślinnego, który był łatwy w produkcji oraz przyjemny w użytku. Gdyby nie papirus na pewno rozwój wielu kultur byłby niemożliwy. Na papirusach spisywano dzieła literackie, podania, listy oraz inne dokumenty urzędowe. 


  papirus

 

Pergamin

To jedyny wymieniony materiał pochodzenia zwierzęcego, a dokładnie spreparowana w specjalny sposób skóra cielęca, owcza lub kozia. Pergamin mógł być używany wielokrotnie, ponieważ można było z niego usuwać zapisy poprzez ścieranie ich pumeksem. Pergamin był znacznie trwalszy i bardziej elastyczny niż pergamin. Dlatego spisywano na nim dzieła literackie oraz religijne. 

Tapa 

Materiał podobny do filcu, który był imitacją papirusu w Polinezji. Tapa w przeciwieństwie do pozostałych poprzedników papieru jest używana do dziś. Jednak nie służy już do pisania – jest wykorzystywana do produkcji odzieży oraz płócien do malowania. 

Amalt 

Materiał, który pierwotnie był produkowany przez Azteków, choć warto wspomnieć, że amalt jest wytwarzany do dziś w południowym Meksyku. 

 

Huun  

Odpowiednik papirusu w kulturze Majów, którzy wykorzystywali go do zapisywania świętych kalendarzy, przepowiedni, rysunków oraz procedur medycznych.

Według historyków proces rozpowszechniania się papieru na świecie przybierał różne formy i daty. Ery ekspansji papieru można podzielić na czas, kiedy docierał m.in. do: 

Po rewolucji przemysłowej, kiedy zaczęto wytwarzanie papieru na szeroką skalę, wykorzystywano go produkcji: ksiąg, dokumentów, świadectw, umów, banknotów, dekretów czy kart do gry. 

Do Polski papier dotarł ok. XV wieku. 

Odkrycia 

Najstarszymi zabytkami piśmiennictwa pochodzącymi z II i III w. n.e., zachowanymi do czasów obecnych są kawałki papieru z Lob-nor - tybetańskiej pustyni, odnalezione przez Svena Hedina.  
Znaleziono też zamurowane rękopisy papierowe w świątyni Tun Huang w Turkiestanie, które obecnie przechowywne są w British Museum w Londynie, w Bibliotece Narodowej w Paryżu, oraz w Chinach i w Japonii. 
Starożytna książka napisana na papierze miała również formę zwoju. 

Najstarsze papiernie

 

Pierwsze papiernia uważana za najstarszą i najbardziej znaną została założona w 1268 roku we włoskiej miejscowości Fabriano. W procesie produkcji wprowadzono tam kilka istotnych innowacji. Włókna tkanin zaczęto rozdzielać przy pomocy specjalnej maszyny tzw. pila a magli multipli, co przyczyniło się do poprawy jakości wyrobu i zwiększenia produkcji. Nowością było także wykorzystanie żelatyny zwierzęcej jako środka spajającego włókna oraz wprowadzenie znaku wodnego, dzięki któremu możliwe było zidentyfikowanie danej papierni. Znak ten stanowił swego rodzaju gwarancję jakości. 

Dzięki wprowadzonym innowacjom oraz migracjom rzemieślników, papier już wkrótce rozpowszechnił się w Europie zaalpejskiej. Prawdziwym przełomem był rok 1670, gdy wprowadzono nową maszynę, tzw. „Holendra”, która dzięki nożom umieszczonym w kadzi umożliwiała mielenie surowca do postaci pulpyW ten sposób wytwarzanie papieru stało się szybsze i dużo bardziej wydajne. Za moment, w którym produkcja osiągnęła skalę masową uważa się wiek XIX, gdy Friedrich Gottlob Keller po raz pierwszy jako surowca użył ścieru drzewnego i celulozy, a Heinrich Voelter i Johann Matthaus Voith przedstawili na wystawie w Paryżu nowe urządzenie do produkcji papieru maszynowego.