Szycie – wykorzystywane w oprawach, może być realizowane drutem lub nicią. Polega na zespoleniu elementów wkładu ze sobą poprzez ich połączenie za pomocą zszywki w złamie grzbietowym lub bocznie a także nićmi za pomocą ściegów przesuwnych i prostych.
Szycie nićmi to klasyk pośród rozwiązań introligatorskich, który daje wiele korzyści. Dzięki stałemu połączeniu stron wyprodukowane w ten sposób produkty poligraficzne są bardzo trwałe i długowieczne. Ta wysokogatunkowa technologia pozwala także na otwarcie na płasko wydrukowanych produktów. W przypadku artykułów łączonych za pomocą kleju może się zdarzyć, że po całkowitym otwarciu publikacji klej zostanie uszkodzony, a pojedyncze strony mogą się oderwać. Szycie nićmi jest dlatego chętnie stosowane w przypadku eleganckich książek w twardej oprawie, np. albumów ze zdjęciami, książek kucharskich czy też publikacji naukowych. Także beletrystyka, powieści, literatura dla dzieci i młodzieży, leksykony oraz komiksy często przybierają postać książek szytych nićmi z twardą obwolutą. Szycie nićmi gwarantuje także, że nawet podczas intensywnego korzystania z książki wszystkie strony pozostaną na swoim miejscu.
Produkty szyte nićmi wyglądają ponadto elegancko i wartościowo. Właśnie ta cecha optyczna ma znaczenie w przypadku magazynów i katalogów, które powinny mieć wysokogatunkowy wygląd. Także wiele notesów jest zszywanych nićmi i oprawianych w twardą okładkę, przez co wyglądają elegancko i są bardziej trwałe. Szycie nićmi to zawsze dobry wybór wtedy, gdy dzieło ma wywoływać specjalne wrażenie oraz gdy ważne są trwałość i wytrzymałość.
Klejenie – polega na nałożeniu warstwy kleju na powierzchnię wkładu, by połączyć jego elementy ze sobą, a następnie z okładką i stworzyć oprawę.
Często stosowanym klejem introligatorskim jest klej glutynowy. Jest on pochodzenia zwierzęcego, najczęściej produkowany ze skóry oraz kości zwierzęcych. To idealne kleje do papieru, ponieważ posiadają wysokie zdolności do łączenia materiałów na bazie celulozy, a zatem papieru, tektury i kartonu. Co ważne, kleje glutynowe charakteryzują się także bardzo szybkim czasem łączenia, są zatem bardzo wydajne. Klejenie odbywa się w temperaturze od 45 do 70 stopni Celsjusza.
Kolejny rodzaj klejów stosowanych w procesach introligatorskich to kleje dyspersyjne. Klej ten charakteryzuje się przede wszystkich wysoką wytrzymałością spoiny, a poza tym łatwą zwilżalnością oraz wysoką adhezją. Są niezwykle trwałe, potrafią działać przez bardzo długi czas. Działanie kleju dyspersyjnego jest dość proste: w pierwszej fazie zawarta w kleju woda wsiąka w klejony materiał, a potem odparowuje. Klej dyspersyjny najczęściej wykorzystywany jest w procesach łączenia bezszyciowego.
Wśród popularnych klejów introligatorskich wyróżnić można także kleje topliwe. Tak jak w przypadku klejów dyspersyjnych, kleje topliwe wykorzystywane są w łączeniu bezszyciowym. Trzeba jednak podkreślić, iż są one nieco mniej efektywne. Wszystko jednak zależy od zastosowanej technologii oraz maszyn introligatorskich.
W przypadku nowoczesnych rozwiązań, niewiele odbiegają jakością od klejów dyspersyjnych. Inna ich nazwa to kleje na gorąco. Wszystko dlatego, że ich wykorzystanie polega na stopieniu oraz podgrzaniu do wysokich temperatur. Wybierając kleje topliwe ważny jest także wybór odpowiedniej marki. Popularne w tym przypadku są kleje Henkel.
Na rynku poligraficznym stosuje się także wiele innych rodzajów klejów, np. klejes do folii. Wszystko zależy od tego, jaki dokładnie materiał ma zostać poddany procesowi klejenia. To właśnie do materiału należy dobrać właściwy klej introligatorski.
Produkty poligraficzne łączone pierścieniami lub spiralą są szczególnie długowieczne. Ponieważ kartki – jak już sama nazwa wskazuje – połączone są za pomocą spirali z drutu lub tworzywa sztucznego, dzięki swojej wytrzymałości idealnie nadają się do intensywnego używania na co dzień. W ten sposób można połączyć ze sobą różne materiały i gramatury papieru w różnych formatach, uzyskując zawsze wysokogatunkową i praktyczną oprawę. Spiralowanie wykorzystywane jest nie tylko do poręcznych bloków, ale także do eleganckich broszur z prezentacją firmy, informacyjnych katalogów, cenników i raportów rocznych. Spirale są stosowane także do wzorników, aby zaprezentować różne materiały i gatunki papieru.
Zalety spirali widoczne są dobrze w przypadku materiałów seminaryjnych i szkoleniowych oraz prezentacji i dokumentacji do wykorzystania na targach. Produkty można mianowicie otworzyć w całości, a nawet obrócić stronę o 360 stopni do tyłu, przez co łatwo jest zrobić odręczne notatki. Nie powstają zagięcia, a pojedyncze kartki nie odrywają się. Podobnie jest z zastosowaniem spirali w gastronomii: karty menu wykładane w restauracjach i barach są intensywnie używane i dlatego chętnie produkowane z łączeniem spiralą lub Wire-O. Także w przypadku terminarzy oraz klasycznych kalendarzy ściennych i biurkowych – kwadratowych, pionowych lub poprzecznych – stosowane jest łączenie spiralą. Znanym, klasycznym przykładem na użycie spirali jako oprawy są atlasy samochodowe.